Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two slits s1 and s2 are on a plane inclined at an angle of 450 with horizontal. The distance between the slits is 2 mm. A monochromatic point source S of wavelength λ=5000A0 is placed at a distance 1/2 mm from the midpoint of slits as shown in figure. The screen is placed at a distance of 2 m. The fringe width of interference pattern on the screen is n10mm. Find the integer closest to n

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 7.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For small angles,sinθ=θ and cosθ=1∠S1S2M=45-θΔx1=dcos(45-θ)Δx=Δxi+dcos⁡(45−θ)Δx=Δxi+d(cos⁡45cos⁡θ+sin⁡45sin⁡θ)Δx=Δxi+2×10−3121+12θ For central & first maxima Δx is 0,λ∴0=Δxi+2×10−312+12θ1λ=Δxi+2×10−312+12θ2 Subtracting λ=2×10−312Δθ∵Δθ=βD5×10−7=10−3β2β=52×10−4β=5210mm=7.0710mm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring