Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two slits separated by a distance of 1 mm are illuminated with red light of wavelength 6.5×10-7 m. The interference fringes are observed on a screen placed at 1 m from the slits. The distance between the third dark fringe and the fifth bright fringe is equal to

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.65 mm

b

1.63 mm

c

3.25 mm

d

4.88 mm

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, d=1mm=10−3m                          λ=6.5×10−7mD=1mNow,    x5=nλDd=5×6.5×10−7×110−3                            =32.5×10−4mand      x3=(2n−1)λ2Dd             =(2×3−1)×6.5×10−72×10−3=16.25×10−4m∴ x5−x3=(32.5−16.25)10−4m                     =16.25×10−4m=1.63mm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring