Two solid rubber balls A and B having masses 200 & 400 gm respectively are moving in opposite direction with velocity of A equal to 0.3 m/sec. After collision the two balls come to rest then the velocity of B is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.15 m/sec
b
1.5 m/sec
c
−0.15m/sec
d
None of the above
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m1=0.2kg, m2=0.4kg, v1=0.3m/s, v2=? Applying law of conservation of momentum⇒m1v1=m2v2 v2=0.2×0.30.4=0.15m/s