Two solid rubber balls A and B having masses 200 and 400 gm respectively are moving in opposite directions with velocity of A equal to 0.3 m/s. After collision the two balls come to rest, then the velocity of B is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.15 m/sec
b
1.5 m/sec
c
– 0.15 m/sec
d
None of the above
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial linear momentum of system = mAv→A+mBv→B = 0.2 × 0.3 + 0.4 × vBFinally both balls come to rest ∴ final linear momentum = 0 By the law of conservation of linear momentum 0.2 × 0.3 + 0.4 × vB = 0∴vB=−0.2×0.30.4=−0.15 m/s