Two solid spheres of masses 8kg and 27kg made of different materials have radii in the ratio 4 : 5 respectively. If they are released in air (neglect density of air), the ratio of their terminal velocities
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16: 25
b
8 : 27
c
10 : 27
d
4 : 9
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At terminal velocity mg =6πηrv weight = viscous force v∝mr v1v2=m1m2r2r1=82754=1027