Two sources A and B are sending notes of frequency 680 Hz. A listener moves from A to B with a constant velocity 'u'. If the speed of sound in air is 340 ms–1, what must be the value 'u' so that he hears 10 beats per second ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.0 m-s–1
b
2.5 m-s–1
c
3.0 m-s–1
d
3.5 m-s–1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The listner receives two frequencies, apparent frequency f1 fro source A and apparent frequency f2 for source B.For source B apparent frequency f2, fb-f2-f1=2f0voV=2×680×v0340=10 v0=2.5 m/s