Two sources A and B are sounding notes of frequency 680 Hz. A listener moves from A to B with a constant velocity u. If the speed of sound is 340 m/s, what must be the value of u so that he hears 1 0 beats per second ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.0 m/s
b
2.5 m/s
c
3.0 m/s
d
3.5 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Apparent frequency due to source An′=V−VsVn=V−uVn Apparent frequency due to B n′′=V+uVn n′′−n′=10=2uvn or n=10V2n=10×3402×680=2⋅5m/s