Two sources A and B are sounding notes of frequency 680 Hz. A listener moves from A to B with a constant velocity u. If speed of sound is 340 ms-1, what should be the value of u so that he hears 10 beats/s ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.0 ms-1
b
3.0 ms-1
c
2.5 ms-1
d
3.5 ms-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
S1A→US2BHe is approaching S2n2=u+uounAnd going away from S1n1=u−uounn2−n1=10u+uoun−u−uoun=2uonu=10uo=10×3402×680=2.5 m/s