Two sources P and Q produce notes of frequency 660Hz each. A listener moves from P to Q with a speed of 1 ms-1. If the speed of sound is 330 ms-1, then the number of beats heard by the listener per second will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4
b
8
c
2
d
zero
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The situation as shown in the figure.Here, Speed of listener, vL=1 ms-1 Speed of sound, v=330 ms-1 Frequency of each source, ν=660 Hz Apparent frequency due to P , v'=vv-vLv Apparent frequency due to Q , v''=vv+vLv Number of beats heard by the listener per second is v''-v'=vv+vLv-vv-vLv =2vvLv=2×660×1330=4
Two sources P and Q produce notes of frequency 660Hz each. A listener moves from P to Q with a speed of 1 ms-1. If the speed of sound is 330 ms-1, then the number of beats heard by the listener per second will be