Two speakers connected to the same source of fixed frequency are placed 2.0 m apart in a box. A sensitive microphone placed at a distance of 4.0m from their midpoint along the perpendicular bisector shows maximum response. The box is slowly rotated until the speakers are in line with the microphone. The distance between the midpoint of the speakers and the microphone remains unchanged. Exactly five maximum responses are observed in the microphone in doing this. The wavelength of the sound wave is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.2 m
b
0.4 m
c
0.6 m
d
0.8 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially S1M = S2M ⇒Path Difference (Δx) = S1M−S2M=0 Finally when the box is rotatedPath Difference =S1M' −S2M'⇒Δx=5−3=2m For maxima Path Difference = (Even multiple) λ2⇒Δx=(2n)λ2For 5 maximum responses⇒2=2(5)λ2∵Δx=(2n)λ2⇒λ=25=0.4m