Two spherical bodies of mass M and 5 M and radii R and 2 R are released in free space with initial separation between their centres equal to 12 R. If they attract each other due to gravitational force only, then the distance covered by the smaller body before collision is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.5 R
b
1.5 R
c
2.5 R
d
4.5 R
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Position of center of mass of the system from m x1=5mx12R6m=10Rwhen they meet they touch each other and separation between them becomes 3R and center of mass from m x2=5mx3R6m=2.5Ras center of mass is stationary due to absence of any external force so m moves by a distance of x1-x2=7.5R