Two spherical conductors A and B of radii 1 mm and 2mm are separated by a distance of 5 cm and are uniformly charged. If the spheres are connected by a conducting wire then in the equilibrium condition the ratio of electric fields at surfaces of A and B is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4: 1
b
1 : 2
c
2 : 1
d
1 : 4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V=K⋅QR V2=K⋅Q2R=K⋅QR12K⋅QR=K⋅Qd d=2RWhen the two conducting spheres are connected by a conducting wire, charge will flow from one sphere (having higher potential) to other (having lower potential) till both acquire the same potential. Therefore, E=Vr⇒E1E2=r2r1=21=2:1