Two stars of masses m and 2m at a distance d rotate about their common centre of mass in free space. The period of revolution is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12πd33Gm
b
2π3Gmd3
c
12π3Gmd3
d
2πd33Gm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The distance of COM from mass m is 2d3. Thus, m is moving in uniform circular motion of radius 2d3Gravitational force on m is providing centripetal force.⇒G(m)(2m)d2=m×ω2×2d3⇒2Gmd2=ω2×2d3⇒ω2=3Gmd3⇒ω=3Gmd3 Hence, T=2πω=2πd33Gm