Two steel spheres approach each other head on with the same speed and collide elastically. After the collision one of the sphere's of radius 3cm comes to rest. the radius of the other sphere is (cm)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3(3)1/3
b
1
c
0.5
d
(3)1/2 3
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If v1=0=m1−m2m1+m2u1−2m2m1+m2u1 m1−m2=2m2 m1=3m2 m2=m13⇒r2=r131/3⇒331/3