Two stones are projected with the same speed but making different angles with the horizontal. Their horizontal ranges are equal. The angle of projection of one is π3 and the maximum height reached by it is 102 m. then the maximum height reached by the other in metre is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
336
b
224
c
56
d
34
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For same horizontal range for two angles of projectionθ1+θ2=π2=900 If θ1=π3=600 θ2=π6=300 (∵u1=u2) ∴ H2=u2sin2θ22g and H1=u2sin2θ12g ∴ H2=sin2π/6sin2π/3×H1=(1/4)(3/4)×102=34m