Two tall buildings are 30 m apart. The speed with which a ball must be thrown horizontally from a window 150 m above the ground in one building so that it enters a window 27.5 m from the ground in the other building is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 ms-1
b
6 ms-1
c
4 ms-1
d
8 ms-1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
h = 150 - 27.5 = 122.5 m∴t=2×122.59.8=5sec Hence, u=Rt=305=6ms−1.