Two tall buildings are 30 m apart. The speed with which a ball must be thrown horizontally from a window 150 m above the ground in one building so that it enters a window 27.5 m from the ground in the other building is: (Take g=9.8msec−2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2ms−1
b
6ms−1
c
4ms−1
d
8ms−1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal projection from heightR=2Hg⋅u30=2×122.59.8u30=5×uu=6ms−1