Two thin circular discs of mass m and 4m, having radii of a and 2a , respectively, are rigidly fixed by a massless, rigid rod of length l=24 a through their centers. This assembly is laid on a firm and flat surface, and set rolling without slipping on the surface so that the angular speed about the axis of the rod is ω . The angular momentum of the entire assembly about the point ‘O’ is L→ ( see the figure). Which of the following statement(s) is (are)true?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The Magnitude of the z-component of L→ is 55mα2ω
b
The center of mass of the assembly rotates about the z-axis with an angular speed of ω/5
c
The magnitude of angular momentum of center of mass of the assembly about the point O is 81mα2ω
d
The magnitude of angular momentum of the assembly about its center of mass is 17mα2 ω/2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In △OAM , OM=l2+a2=5aCircumference of a circle of radius OM=2π5aCircumference of a smaller disc =2πaFor completing this big circle once, the smaller disc wil have to take 2π5a2πa=5 rotationsThus, the C.M. of the assembly rotates about z axis with an angular speed of ω5.The angular momentum about C.M. of the system=LC=ICω=12ma2ω + 12×4m×2a2ω=17ma2ω2Now, vc=mωa+4m2ωa5m=9ωa5and r1=ml+4m2l5m=9l5So, L of C.M. =5m9ωa59l5=8124mωa25Net angular momentum about z axis=LZ=8124mωa25cosθ − ICωsinθ⇒LZ=8124mωa25×245−17ma2ω10=3803mωa250