Two thin spherical conducting shells are at a large distance apart. One of radius 10 cm carries a charge of +0.5 μC and the other of radius 20 cm carries a charge of+ 0. 7 μC. The charge on each, when they are connected by a suitable conducting wire, is respectively :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
+0.4 μC and +0.8 μC
b
+0.425 μC and +0.85 μC
c
+0.5 μC and 0.7 μC
d
0.6 μC and 0.6 μC
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Common potential V = total chargetotal capacity=0.5+0.7C1+C2For spherical capacitor, capacity C = 4πε0RQ1=C1V=4πε0R11.24πε0R1R1+R2=0.4μCand Q2=C2V=R21.2R1+R2=0.8μC