Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two transverse sinusoidal waves travel in opposite directions along a string of length 3m whose both ends are fixed. The speed of transverse waves in the string is 0.5 cm/s. Each has an amplitude of 3 cm and wavelength of 6 cm. The equation for the resulting wave is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If the components waves are y1=asin(kx−ωt) and y2=asin(kx+ωt) then their superposition gives rise to a standing wave. If both ends of the string are attached to rigid boundaries, the equation of standing wave is y=2a sinkx.cosωt, such that at x = 0, y is zero for all values of t.Here, a=3cm, λ=6cm⇒K=2π6cm−1=π3cm−1Also, ωK=V⇒ω=0.5×π3 rads=π6 rads∴ The equation of resulting wave is y=6 sinπx3cosπt6option (1) is wrong as at x=0, y is not zero for all values of t.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring