Two tuning forks with natural frequencies 510 Hz each move relative to a stationary observer. One fork moves away from observer while the other moves towards him at the same speed. The observer hears beats of frequency 6Hz. Then the speed of tuning fork is (velocity of sound in air = 340 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 m/s
b
2m/s
c
3 m/s
d
1 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When source is approaching a stationary observer, apparent frequency n1= vv-vsn and when it is going away n2=vv+vsngiven n1-n2=6=2v vsnv2-vs2=2 vsnv as v2>>vs2 vs=6×v2n=6×3402×510=2m/s