Two unequal masses are connected on two sides of a light string passing over a light and smooth pulley as shown in figure. The system is released from rest. The larger mass is stopped 1.0 second after the system is set into motion and then released immediately. The time elapsed before the string is tight again is: Take g = 10 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14s
b
12s
c
23s
d
13s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Acceleration of the system:a = m2-m1m2+m1g = 103m/s2Velocity of both the blocks at t = 1 s will bevo = at = 103×1 = 103m/sNow at this moment, velocity of 2 kg block becomes zero, while that of I kg block is 103m/s. upwards.Hence, string becomes tight again whenDisplacement of I kg block = displacement of 2 kg blockor v0t-12gt2 = 12gt2