Two uniform wires are vibrating simultaneously in their fundamental nodes. The tensions, lengths, diameters and densities of two wires are in the ratio I : 1, 36 : 35, 4 : 1 and 1 : 2 respectively. If the note of the higher pitch has a frequency 360 Hz, the number of beats produced per second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5
b
10
c
15
d
20
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
we know thatn=1LDTρ n1n2=L2d2L1d1T1ρ1×ρ2T2 =L2L1d2d1T1T2×ρ2ρ1 or n1360=3635×1481×21 n1=350 So, number of beats produced/sec =n2−n1=10