Two waves of wavelengths 99 cm and 100 cm both travelling with velocity 396 m/s are made to interfere. The number of beats produced by them per second are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
2
c
4
d
8
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of wave v=nλ where n= frequency of wave ⇒n=vλ n1=v1λ1=39699×10-2=400 Hz n2=v2λ2=396100×10-2=396 Hz no. of beats =n1-n2=4