Two weights W1 and W2 are attached to the ends of a string which passes over a frictionless pulley. If the pulley is placed in a rocket accelerating upwards at 9.8 m/s2, the tension in the string would be (take g = 9.8 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4W1W2W1+W2
b
2W1W2W1+W2
c
W1W2W1+W2
d
W1W2W1-W2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
See fig.Tension in the stringT=(2m1m2m1+m2)g =2(m1g)(m2g)m1g+m2g=2W1W2W1+W2When the pulley is accelerating upwards accelerating, each weight is doubled.∴T′=2(2W1)(2W2)(2W1)+(2W2)=4W1W2W1+W2