Two weights W, and W, are attached to the ends of a string which passes over a frictionless pulley. If the pulley is placed in a rocket accelerating upwards at 9.8 m/s2, the tension in the string would be (take g = 9.8 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2W1W2W1+W2
b
W1W2W1+W2
c
4W1W2W1+W2
d
W1W22W1+W2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
See fig.Here T=(2m1m2m2+m2)g or T2(m1g)(m2g)(m1g+m2g) =2W1W2W1+W2When the pulley is accelerating, upward with acceleration g, each weight is doubled.[∵W′=m(g+a)=m(g+g)=2mg]Newton tension T′=2×(2W1)(2W2)2W1+2W2 =4W1W2W1+W2