Two wires are fixed in a sonometer. Their tensions are in the ratio 8 : 1. The lengths are in the ratio 36 : 35. The diameters are in the ratio 4 : 1. Densities of the materials are in the ratio 1 : 2. If the higher frequency in the setting is 360 Hz, the beat frequency when the two wires are sounded together is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10
b
6
c
8
d
5
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let I, d, f, p and p be the length, diameter, tension, density (mass per unit length] and number of loops of sonometer wire respectively. The frequency n of a stretched string is given byn=pLdTρ or n∝1LdTρ n1n2=T1ρ2T2ρ1×L2L1×d2d1 =8121×3536×14=0⋅972 Now n2360=0⋅972 or n2=350 Beat frequency =360 -350 =10