Ultraviolet light of wavelength 300 nm and intensity 1.0 W m-2 falls on the surface of a photosensitive material. If one per cent of the incident photons produce photoelectrons, then the number of photoelectrons emitted per second from an area of 1.0 cm2 of the surface is nearly
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.61×1014s−1
b
4.12×1013s−1
c
1.51×1012s−1
d
2.13×1011s−1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n= power hc/λ=300×10−96.6×10−34×3×108 =1.5×1018m−2s−1=1.5×1014s−1As only 1 percent of photons cause emission of photoelectrons, number of photo electrons is ne=1.5×1012s−1
Ultraviolet light of wavelength 300 nm and intensity 1.0 W m-2 falls on the surface of a photosensitive material. If one per cent of the incident photons produce photoelectrons, then the number of photoelectrons emitted per second from an area of 1.0 cm2 of the surface is nearly