Ultraviolet light of wavelength 300 nm and intensity 1.0 watt/m2 falls on the surface of a photosensitive material. If 1% of the incident photons produce photoelectrons, then the number of photoelectrons emitted from an area of 1.0 cm2 of the surface is nearly
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.61×1014per sec
b
4.12×1013per sec
c
1.51×1012per sec
d
2.13×1011per sec
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Intensity of lightI=Wattarea=nhcAλ⇒number of photon, n=IAλhc∴Number of photo electron =1100×IAλhc=11001×104×300×10−96.6×10−34×3×108=1.5×1012per sec.