Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

under the action of  a force, a 2 kg body moves such that its position x as a function of time is given by x=t33 , where x is in metre and t is in second. The work done by the force in the first two seconds is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1600 Joule

b

160 Joule

c

16 Joule

d

1.6 Joule

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

given positiion x=t33⇒Velocity=dxdt=t2velocity  of the body v=t2Work done=change in KEWork=12mv2  ; substitite for velocity W=12mt22      ; substitute t=2;m=2     (given)W=12×2×24W=16J=work done in first 2 second
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
under the action of  a force, a 2 kg body moves such that its position x as a function of time is given by x=t33 , where x is in metre and t is in second. The work done by the force in the first two seconds is