A uniform bar of length 6α and mass 8 m lies on a smooth horizontal table. Two point masses m and 2 m moving in the same horizontal plane with speeds 2 v and v respectively strike the bar as shown in fig.and stick to the bar after collision. Denoting angular velocity about the centre of mass, total energy and centre of mass velocity of ω E and vc respectively, we have after collision
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
vC=10 m/sec
b
ω=35va
c
ω=V5a
d
E=mv2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applying the law of conservation a of angular momentum, we have2mva+m(2v)(2a)=2ma2ω+m(2a)2ω+8m(6a)212ω …………..(1)Here 2ma2,m2a2 and 8m6a2/12 are the moment of inertia of mass 2m, m and the bar respectively and ω is the angular velocity bout the centre of mass. From eq. (1), we have6mva=2ma2ω+4ma2ω+24ma2ω=30ma2ω∴ ω=V5a…………………………………(2)(K'E') rotation=122ma2ω2+m(2a)2ω2+8m(6a)212ω2=1230ma2ω2=1230ma2V5a2=35mv2∴ E=35mv2……………………………….(3)The centre of mass does not charge in rotatory motion. The centre of mass is initially at rest. In the absence of external forces, the centre of mass continues in the same state of rest. Hence VC=0 …………………………….(4)