A uniform chain of length 2 m is kept on a table such that a length of60 cm hangs freely from the edge of the table. The total mass of the chain is 4 kg. What is the work done in pulling the entire chain on the table ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.2 J
b
3.6 J
c
120J
d
1200J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
see fig Mass per unit length =ML=42=2kg/m Mass of the hanging chain =0⋅6×2=1.2kg Centre of mass of the hanging part =0⋅6+02=0⋅3m Work done in pulling the chain on the table is equal to work done agaitrst gravity W=mgh=1⋅2×10×0⋅3=3⋅6 joule