A uniform chain of length 2m is kept on a table such that a length of 60 cm hangs freely from the edge of the table. The total mass of the chain is 4 kg. The work done in pulling the entire chain on the table is (Take g = ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.9 J
b
6.3 J
c
3.6 J
d
2.0 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of length 2 m of the chain = 4 kgMass of length 60 cm or 0.60 m of the chain = 4×0.602 = 1.2 kgWeight of the hanging part of the chain = 1.2 ×10 = 12 NSince of centre of gravity of the hanging part lies at its mid-point, i.e., 30 cm or 0.30 mW = 12×0.30 = 3.6 J