A uniform cube of side a and mass m rests on a rough horizontal table. A horizontal force F is applied normal to one of the faces at a point directly above the centre of the face, at a height 3a/4 above the base. If m = 6 kg then find the minimum value of F in N for which the cube begins to tip about an edge.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 40.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In the limiting case normal reaction will pass through A. The cube will tip about A if torque of F exceeds the torque of mg.Hence, F3a4>mga2 or F>23mg=23×6×10=40 NTherefore, minimum value of F is 40 N.