A uniform disc of radius 20 cm and mass 2kg is fixed at its centre and can rotate about an axis through the centre and perpendicular to its plane. A massless cord is round along the rim of the disc. If a uniform force 2 newton is applied on the cord, tangential acceleration of a point on the rim of the disc will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 m/s2
b
2 m/s2
c
3.2 m/s2
d
1.6 m/s2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From τ=Iα, where I=MR2(2) (0.2)=2(0.2)22α⇒α=10rad/s2Linear acceleration = =αR=(10)(0.2)=2m/s2