A uniform electric field, E→=−4003y^NC−1 is applied in a region. A charged particle of mass m carrying positive charge q is projected in this region with an initial speed of 210×106ms−1. This particle is aimed to hit a target T, which is 5 m away from its entry point into the field as shown schematically in the figure. Take qm=1010Ckg−1. Then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
the particle will hit T if projected at an angle 45º from the horizontal
b
the particle will hit T if projected either at an angle 30º or 60º from the horizontal
c
time taken by the particle to hit T could be 56μs as well as 52μs
d
time taken by the particle to hit T is 53μs
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ay=−4003×1010qEy=mayR=5=40×1012sin2θ4003×1010R range =u2sin2θay⇒sin2θ=32⇒2θ=60∘,120⇒θ=30∘,60∘Time of flight , T=2usinθay Time of flight T1=2×210×106×124003×1010=56 μs (for θ=30∘ ) Time of flight T2=2×210×106×324003×1010=52μs for θ=60∘