A uniform field of magnitude E = 2000 N/C is directed θ=37∘ below the horizontal. Find the potential difference between P and R VP−VR (in volts).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 80.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The potential difference between two points P and R in electric field is, VP−VR=−∫RP E→⋅dl→As electric field is constant, VP−VR=−∫RP E→⋅dl→VP−VR=−E→⋅∫RP dl→=−E→⋅rP→−rR→⇒VP−VR=−E→⋅Δl→=−E⋅Δl⋅cos180∘−θHere, Δl=PR=5 cm=5×10−2 mHence, VP−VR=−2000×5×10−2−cos370=2000×5×10−2×45=80 V