A uniform force of (3i^+j^)newton acts on a particle of mass 2 kg. Hence the particle is displaced from position (2i^+k^) metre to position (4i^+3j^-k^) metre. The work done by the force on the particle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Applied force F→ = 3i^+j^Displacement S → = r2→-r1→ = 2i^+3j^-2k^Hence work done W = F→.S→ = 6+3+0 = 9 J