A uniform magnetic field B exists in a direction perpendicular to the plane of a square loop made of a metal wire. The wire has a diameter of 4mm and a total length of 30 cm. The magnetic field changes with time at a steady rate dBdt=0.032Ts-1. The induced current in the loop is close to (Resistivity of the metal wire is 1.23×10−8Ωm )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.34A
b
0.43A
c
0.61A
d
0.53A
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Flux=ϕ=Bℓ2cosθ [Field is perpendicular to the loop. So, θ=00]Induced emf =ε=dB dtℓ2 [here ℓ=side of square ]Induced current =i=εR⇒i=dBdtℓ2(ρL)A [here L=total perimeter of square, ℓ=L4]⇒i=dBdtLA16ρ⇒i=0.032×0.3×π×22×10-616×1.23×10-8=0.61 A