A uniform magnetic field B = 0.5 T exists in a circular region of radius R = 5 m. A loop of radius R = 5 m encloses the magnetic field at t = 0 and then pulled at uniform speed v = 2 ms-1 in the plane of the paper. Find the induced emf (in V) in the loop at time t = 3 s.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
O1M=vt-R+2R-vt2=v2l=PN=2R2-O1M22R2-vt22=4R2-v2t2so E=Bvl=Bv4R2-v2t2given R=5m, v=2m/s, t = 3sE=0.5×24×25-4×9=8V