A uniform magnetic needle is suspended from its center by a thread. Its upper end is now loaded with a mass of 50 mg when the needle becomes horizontal. If the strength of each pole is 98.1 ab-amp.cm & g is 981 cm/s2, then the vertical component of the earth’s magnetic field is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.50 gauss
b
0.25 gauss
c
0.05 gauss
d
0.005 gauss
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Taking moments about ‘O’ Mgl=mBvl+mBvl ⇒Mg=2mBv→(1)Given, M=50×10−3g g=981 cm/s2 m=98.1 ab−amp.cm Then from equation (1) 50×10−3×981=2×98.1×Bv Bv=0.25 gauss.