A uniform rod of length 2m and mass 5kg is lying on a horizontal surface. The work done in raising one end of the rod with the other end in contact with the surface until the rod makes an angle300 with the horizontal is, (g = 10ms-2) .
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25J
b
50J
c
25√3 J
d
50√3 J
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
w = mgh = mg (l/2) sin θw = 5 x 10 x 1 x 1/2 = 25 J
A uniform rod of length 2m and mass 5kg is lying on a horizontal surface. The work done in raising one end of the rod with the other end in contact with the surface until the rod makes an angle300 with the horizontal is, (g = 10ms-2) .