A uniform rod of length 2m. Velocity of point ‘B’ is 10 m/s as shown in figure and angular velocity of rod is 7 rad/s. Then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Velocity of point A is 10 m/s at an angle of 53o with rod
b
Velocity of point A is 10 m/s at an angle of 37o with rod
c
Velocity of point A is 6 m/s perpendicular to the rod
d
Velocity of point A is 82 m/s at an angle of 45o with rod
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let velocity at end A is v. The components of velocities at ends, along the length of the rod should be equal, 10cos37∘=vcosθ …….(i)And angular velocity ω=vsinθ+6L ……(ii)From Eqs. (i) and (ii), we get v=82m/sNow from Eq. (i),cosθ=10cos37∘v=10×4/582=12⇒θ=45∘