A uniform rope of length 10m is on a smooth horizontal surface. It is being pulled by a horizontal force of 20N at one end. The ratio of tension at a distance of 4m from force end to tension at a distance of 4m from free end is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1:1
b
2:3
c
1:2
d
3:2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From force end : F−T1=4M10a From free end : T=4M10aGiven : F=20N⇒a=FMSo, F−T1=4M10×FM=4F10⇒T1=6F10Also, T=4F10Thus, T1:T=3:2
A uniform rope of length 10m is on a smooth horizontal surface. It is being pulled by a horizontal force of 20N at one end. The ratio of tension at a distance of 4m from force end to tension at a distance of 4m from free end is,