A uniform sphere of mass 500 g rolls without slipping on a plane horizontal surface with its centre moving at a speed of 5.00 cm/s. Its kinetic energy is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.13x10−3J
b
6.25x10−4J
c
8.75x10−3J
d
8.75x10−4J
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
K.E of the sphere = Translational K.E + Rotational K.E.⇒KE = 12mv21+K2R2 K= Radius of gyration⇒KE = 12×0.5×510021+25 = 354×10−4J = 8.75×10−4J
A uniform sphere of mass 500 g rolls without slipping on a plane horizontal surface with its centre moving at a speed of 5.00 cm/s. Its kinetic energy is :