Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A uniform thin rod AB of mass M = 0.6 kg and length l = 60 cm stands at the edge of a frictionless table as shown in figure. A particle of mass m = 0.3 kg flying horizontally with velocity v0 = 24 m/s strikes the rod at point P at a height h = 45 cm from the base and sticks to it. The rod is immediately driven off the table. If the time after collision when the rod becomes horizontal for the first time is found to be =π∗∗sec, find the value of '**'(g = 10 m/s2).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 64.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The position of center the combined system with B as origin.y=0.6×30+0.3×450.6+0.3=35cm above the table If we take "rod + particle" as system we have no external force acting on the system in horizontal direction hence we can conserve the linear momentum of the system in horizontal direction just before and just after collision.Let vCM be the linear velocity of CM and ω is the angular velocity about an axis passing through CM immediately after collision. From conservation of linear momentum, we getmv0=(M+m)vCM or vCM=mv0M+m=(0.3)(24)0.6+0.3=8m/sThe system has no external impulse acting on the system. Hence we can conserve angular momentum of the system about any point. Let us conserve angular momentum about C.M of the system.Angular momentum of the system just before collision. L→initial =mv0(h−y)(−k^)=0.3×24×(0.35−0.30)(−k^)Just after collision L→initial =Icmω→Icm=Icmrod+Icmparticle =Ml212+My−l22+m(h−y)2⇒Icm=(0.6)(0.6)212+0.6(0.35−0.30)2+0.3(0.45−0.35)2=0.0225kgm2Hence L→final=0.0225ω(−k^)As L→initial =L→final ⇒0.75(−k^)=0.0225ω(−k^)Or ω=0.720.225=32rad/sInitially the rod was in vertical orientation then it become horizontal. It means angle rotated by the rod is π2.Hence time taken in this process, t=π/2ω=π2×32=π64sec
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A uniform thin rod AB of mass M = 0.6 kg and length l = 60 cm stands at the edge of a frictionless table as shown in figure. A particle of mass m = 0.3 kg flying horizontally with velocity v0 = 24 m/s strikes the rod at point P at a height h = 45 cm from the base and sticks to it. The rod is immediately driven off the table. If the time after collision when the rod becomes horizontal for the first time is found to be =π∗∗sec, find the value of '**'(g = 10 m/s2).