A uniform wire of resistance 20Ω having resistance 1Ω/m is bent in the form of circle as shown in fig. If the equivalent resistance between M and N is 1.8Ω , then the length of the shorter section is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 m
b
5 m
c
1.8 m
d
18 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the resistance of shorter part MN be x.Then resistance of longer part is (20−x)ΩReq =(20−x)x20−x+x=1.8ΩSolving we get x = 2ΩSo length of shorter part = 2m