A uniform wire of resistance 20 ohm having resistance 1 Ω/m is bent in form of a circle as shown in fig. If the equivalent resistance between M and N is 1.8 Ω, then the length of the shorter section is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2m
b
5m
c
1.8 m
d
18 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the resistance of the shorter part MN be x. Total resistance is 20. Hence the resistance of longer MN part will be (20 -x). With respect to M and N, the portions are connected in parallel. Hence∴ Req=(20−x)×x(20−x)+x=1⋅8Solving, we get x = 2mThe resistance is 1Ω/ m and hence the length of shorter part MN= 2 x 1= 2m