A uniformly charged conducting sphere of 2.4 m diameter has a surface charge density of 80.0 μC/m2. What is the total electric flux leaving the surface of the sphere?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.6 x 108 Nm2/C
b
3.2 x 108 Nm2/C
c
4.8 x 108 Nm2/C
d
6.4 x 108 Nm2/C
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that charge on the sphere= Density x Area=80×10−6×4π(1.2)2=1.45×10−3CTherefore, the total electric flux leaving the surface of the sphere isϕ=qε0=1.45×10−38.86×10−12=1.6×108Nm2/C