A uniformly charged conducting sphere of 2.4m diameter has a surface charge density of80μC/m2 . The total electric flux leaving the surface of the sphere is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Zero
b
1.6×108NC−1m2
c
1.6×10−8NC−1m2
d
1/(1.6×108)NC−1m2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Charge on sphere, q=σ×(4πr2) ∴q=(80×10−6)×[4×3.14×(1.2)2] =1.45×10−3C Now Φ=qε0=1.45×10−38.85×10−12 = 1.6×108NC−1m2